Jak rozpocząć karierę w tym kierunku

Ocena:
5/5

Choć praca handlowca nie należy do najłatwiejszych ani najmniej stresujących, to wiele osób chciałoby spróbować swoich sił w tym wymagającym zawodzie. Dla niejednej osoby silnym magnesem są zarobki, jakie udaje się wypracowywać najlepszym w branży. Mimo nienormatywnego czasu pracy wielu udaje się osiągać ponadprzeciętnie wysokie dochody, również w przeliczeniu na godzinę. Jak rozpocząć karierę w tym kierunku, startując od zera?

Wymagania stawiane handlowcom

Choć formalne wymagania, związane chociażby z wykształceniem nie zawsze są definiowane jako bardzo wysokie, to nie jest to zawód dla każdego. Przede wszystkim trzeba mieć tzw. kompetencje miękkie – zaliczyć do nich chociażby warto umiejętność współpracy z klientem, gotowość do pomocy, zdolności negocjacyjne, nawiązywanie wspólnej płaszczyzny z innymi. Niektórym łatwo przychodzi nawiązywanie kontaktów i niejako ‚w genach’ mają umiejętności sprzedaży, inni z kolei muszą nad tymi cechami ciężko pracować, co z czasem powinno przynieść rezultaty.

Również sama praca handlowca w coraz mniejszym stopniu związana jest wyłącznie z prowadzeniem negocjacji, a coraz częściej z byciem opiekunem klienta, konsultantem, czy odpowiedzialnym człowiekiem w nieplanowanej sytuacji, który weźmie ciężar na swoje barki. Tylko przy takich cechach można myśleć o budowaniu trwałej relacji z klientem. 

Każdy handlowiec musi również stale się doskonalić w swojej wąskiej specjalizacji. Nie ma czegoś takiego, że osoba znająca się na handlu „sprzeda” wszystko. Jeśli chcemy trafiać do klientów, musimy być specjalistami w branży – rozumieć ją i wiedzieć, kiedy i w jakiej sytuacji może przydać się nasz produkt. Tylko wtedy będziemy traktowani przez klientów jak „swój człowiek”, co przełoży się na zaufanie i chęć robienie interesów.

Jak więc zacząć?

Załóżmy, że czujemy się na siłach, zarówno pod względem umiejętności nawiązywania kontaktów, jak i dyspozycyjności i chcielibyśmy spróbować swoich sił w zawodzie. Niewątpliwie pierwszym krokiem będzie znalezienie odpowiedniej oferty pracy, o co wcale w aktualnej sytuacji rynkowej nie jest trudno. Warto więc spomiędzy dostępnych ofert wybrać taką, która dotyczy branży, o której mamy, chociaż podstawową wiedzę. 

Kolejnym etapem będzie rozmowa kwalifikacyjna, podczas której potencjalny pracodawca z pewnością zechce sprawdzić, czy faktycznie mamy wymagane umiejętności – pewność siebie, prezencję, odporność na stres, czy zdolność do negocjowania. 

Chcąc zwiększyć nasze szanse na otrzymanie wymarzonej posady, warto wziąć udział w szkoleniach, kursach, a nawet internetowych webinarach, podczas których poznamy techniki wywierania dobrego wrażenia, skutecznej negocjacji czy radzenia sobie ze stresem. Jeszcze innym sposobem na nabranie dobrych nawyków, zanim zaaplikujemy o pracę handlowca, jest podjęcie pracy przy obsłudze klienta, w dziale call center czy w sklepie. To wszystko, znajdując odbicie w naszym życiorysie, z pewnością wpłynie na końcową ocenę naszej osoby i umożliwi nam podjęcie pracy marzeń.

Kategorie: Handlowiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *